Detail štátu

Kambodža Kambodža - transparent

Ponúkame 5 ubytovacích kapacít za cenu 2 068 € - 2 645 €.

Mapa Kambodža

Úradný jazyk: kmérsky
Mena: riel

Kambodža je krajina, ktorá len pomaly otvára svoje brány masovej turistike. A to je dobre. Kambodžské pláže sa veľmi podobajú na tie thajské, ale s jedným rozdielom. Sú ľudoprázdne. V Kambodži vám vôbec nehrozí, že sa budete musieť niekde tlačiť a pritom je to krajina, ktorá ma naozaj čo ponúknuť. Okrem objavovania nádherných pláži tu môžete preskúmavať pravú džungľu v národnom parku Bokor alebo sa len tak zasnívať niekde pri nádhernej scenérii Mekongu. A ak budete mať šťastie, tak uvidíte pri Kratii plávať v Mekongu vzácne riečne delfíny. Na jazere Tonlé Sap vám zase miestni rybári ponúkajú prechádzku cez ich plávajúcu dedinu. Vynechať by ste nemali ani Phnom Penh, odraz niekdajšieho lesku a dnešnej, tak trochu pochmúrnej súčasnosti Kambodže. Nájdete tu ale krásny kráľovský palác, rovnako ako pestré a vzrušujúce miestne trhoviská. Ak však túžite spoznať aj tu najtemnejšiu stránku kambodžskej minulosti, ukážu vám ju v múzeu genocídy Toul Sleng. Špecialita Kambodže je však ukrytý v divokej džungli.

Veľa cestovateľov prichádza do Kambodže z Thajska len preto, aby si pozreli chrámový komplex Angkor. Ten zatiaľ predstavuje jedinú svetovo známu turistickú atrakciu zeme. Hľadať ju treba v oblasti bývalého hlavného mesta Angkor, kde sa na ploche asi dvesto kilometrov štvorcových nachádzajú stovky kamenných chrámov a kláštorov alebo ich pozostatky. Táto veľkolepá zástavba je pozostatkom kmérskych kráľov, ktorí zvykli začínať svoje panovanie výstavbou nového chrámu. Celá chrámová oblasť Angkor je okrem turistickej atrakcie aj dôkazom a svedectvom o bohatstve kmérskej ríše a zároveň aj o vyspelosti technológií a architektúry. Svedčia o tom aj pozostatky zavodňovacích kanálov a priehrad. Veľké zavodňovacie diela nemohli budovať drobní roľníci, táto sústava si vyžadovala centrálne plánovanie, prostriedky a najmä tisíce otrokov, v podstate absolutistickú moc, ktorú predstavoval kráľ na úrovni boha. Zavodňovacie kanály prinášali vodu z okolitých vrchov a rozvádzali ju do polí. To umožnilo dve žatvy ryže počas jednej sezóny. Výsledkom tak bolo päť storočí prosperity a dostatok potravín pre robotníkov, ktorí sa venovali výhradne budovaniu zavlažovacích systémov alebo stavbe chrámov. Angkor bol budovaný ako administratívne centrum ríše podľa indického vzoru, samozrejme prispôsobený miestnym podmienkam a tradíciám. V dvanástom storočí bol Angkor pravdepodobne najväčším mestom sveta. Vystriedal Bagdad, ktorému toto prvenstvo patrilo na prelome prvého a druhé tisícročia. Európa a jej mestá sa v tej dobe s ázijskými nedali porovnávať. Paríž, jedno z najväčších európskych miest, mal len tridsať tisíc obyvateľov.

Štruktúra a systém výstavby Angkoru symbolizoval vesmír, ktorého centrom bola v hinduistickom chápaní hora Méru, sídlo bohov. V Angkore bolo týmto stredom „vesmíru“ ústredná veža chrámového komplexu Angkor Vat. Ak teda chcete v Kambodži vidieť niečo úžasné, niečo čo sa pokojne vyrovná aj starovekým divom sveta, zájdite do niekdajšieho centra kmérskej ríše, ktorého hlavným klenotom je Angkor Vat. Dnes stojí opustený uprostred džungle niekoľko kilometrov od Siem Reapu v severozápadnej Kambodži. Obklopujú ho hradby a vodné priekopy. A stred vesmíru predstavujú veže, štyri v rohoch a jedna uprostred. Architektonické divadlo dopĺňajú kamenné kryté stĺporadia, múriky, chodníčky dláždené kameňmi, sochy levov, sedemhlavých hadov, bohýň, chrámových tanečníc a démonov. V období od pätnásteho do devätnásteho storočia sa v Angkor Vate usadili budhistickí mnísi a chrámový komplex sa stal jedným z najznámejších pútnych miest budhistov v juhovýchodnej Ázii. Dnes ide o najjagavejšiu pamiatku na území Kambodže a jej prehliadka vám dá naozaj zabrať a to aj vzhľadom na počasie, veď už ráno tu vládne neznesiteľná horúčava. Stojí to však za tých par kvapiek potu, veď na svete ešte nebolo postavené väčšie náboženské dielo.

Neďaleko Angkor Vatu nájdete ešte jedno zaujímavé dielo. Opevnené mesto Angkor Thom, ktoré bolo centrom veľkej kmérskej ríše. Rozkladalo sa na ploche 10 kilometrov štvorcových a chránili ho dvanásť kilometrov dlhé a osem metrov vysoké hradby. Uprostred Angkor Thomu stojí mohutný chrám Bayon, ktorý je jednou z najpozoruhodnejších stavieb na svete. Na rozdiel od ostatných chrámov je totiž postavené ako dômyselné bludisko 54 vysokých veží, ktoré sú ozdobené obrovskými kamennými tvárami so záhadným, sprievodcovia zvyknú hovoriť cynickým, úsmevom. Nech stoja kdekoľvek, vždy vás sleduje aspoň tucet párov kamenných očí z dávnych dôb.

Moja cesta do Kambodže

Kambodža

Angkor Vat

Angkor Vat

 

 

Výsledky hľadania
Bao Mai Resort
starstarstar
letecky Praha
Raňajky
Hotel
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 24.8.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 2 158 €2 068 €konečná cena Detail
 31.8.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 2 158 €2 068 €konečná cena Detail
 7.9.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 2 158 €2 068 €konečná cena Detail
VIETNAM - KAMBODŽA
letecky Bratislava
Raňajky
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 28.11.2018 11 dní Raňajky leteckyleteckyBratislava 2 418 €konečná cena Detail
Sokha Beach Resort
starstarstarstar
letecky Praha
Raňajky
Hotel
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 24.8.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 2 548 €2 438 €konečná cena Detail
 31.8.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 2 548 €2 438 €konečná cena Detail
 7.9.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 2 548 €2 438 €konečná cena Detail
Thajsko a Kambodža všemi smysly
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 21.11.2018 16 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 2 565 €konečná cena Detail
 11.4.2019 16 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 2 645 €konečná cena Detail
Putovanie Kambodžou
letecky Praha
Raňajky
Program
Hodnotenie:
4,9 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 23.2.2019 15 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 2 778 €2 608 €konečná cena Detail

ďalšie ponuky >